Seria wydawnicza ?Przywrócić Pamięć? ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911?1939.
Reprinty: reprint wydania, [1916]. "O SKAUTINGU POLSKIM".
4. Czem może być skaut.
Widzieliśmy, że celem skauta jest służenie społeczeństwu.
Tak. Ale już od społeczeństwa samego zależy, żeby umiało skautom każdego pokolenia postawić wymagania danej chwili ? i wedle nich je sobie przystosować.
Niemniej jednak, niech skaut pozostanie skautem.
Tu właśnie leży najboleśniejsze i najszkodliwsze skoszlawienie idei, które miało miejsce u nas, przed wojną obecną.
Zasłoniono charakter ogólny ? wymaganiami chwili. Zamiast na tle owego charakteru ogólnego ? wyakcentować i wydobyć te wymagania. Bo choć bez wątpienia były one pierwszorzędnej wagi, nie wolno im było odbierać wychowaniu skautowemu jego znaczenia i wartości pod narodową ?specie aeternitatis?.
Niech skauting nie obiera drogi ? niech wskaże tylko jak iść każdą drogą. Niech nie tylko mówi ?tak a tak narodowi przydać się dziś możesz? ? ale wpoi przedewszystkiem ? realnie i głęboko ? czem jest przydatność narodowa. Wtedy skaut sam już będzie gotów na wezwanie.
Nie kazać mu daną ideę kochać jako własną ? ale pozwolić sercem i rozumem pojąć, czem jest miłość narodowa ? a bezwątpienia pokocha tę ideę która wtedy czekać będzie na wcielenie.
Krócej:
Potrzebni są dziś żołnierze? ? Naucz skautów być żołnierzami.
Ale niech wiedzą, że choć każdy skaut może być żołnierzem ? nie każdy żołnierz będzie przez to skautem.
I jeśli krajowi ? potem ? potrzebni będą chociażby zamiatacze ulic ? skaut będzie zamiatał ulice.
Więcej przeczytacie w książce... zapraszamy!