Koszyk
ilosc: 0 szt.  suma: 0,00 zł
Witaj niezarejestrowany
Przechowalnia
Tylko zalogowani klienci sklepu mogą korzystać z przechowalni
wyszukiwarka zaawansowana
Wszędzie
Wszędzie Tytuł Autor ISBN
szukaj

KOŚCIOŁY DREWNIANE ZIEMI WIELUŃSKIEJ na tle ościennych do końca XVII wieku

KOŚCIOŁY DREWNIANE ZIEMI WIELUŃSKIEJ na tle ościennych do końca XVII wieku
Nowość
Promocja
Isbn: 9788365686749
Ean: 9788365686749
Liczba stron: 416
Format: 170x240mm

Napisał ją wielunianin dr Damian Langner, pracownik Politechniki Łódzkiej.

Książka pt. „Kościoły drewniane ziemi wieluńskiej na tle typów ościennych (do końca XVII wieku)” powstała na podstawie rozprawy doktorskiej o tym samym tytule przygotowanej w Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego, którą przygotowywałem na seminarium u prof. Anny Pobóg-Lenartowicz oraz prof. Kazimierza Ożoga, a finalnie obroniłem w 2017 roku. Podstawowym zadaniem tej książki jest przedstawienie oraz porównanie drewnianych kościołów z terenu wieluńskiego (wraz z regionalną myślą ciesielską) z typami ościennymi oraz próbą przypisania ich do konkretnego typu lub grupy. Na terenie Polski wyróżnia się cztery typy świątyń drewnianych: małopolski, wielkopolski, śląski i mazowiecki.

 Aby dobrze naświetlić występujące różnice i podobieństwa, pokusiłem się o dokonanie osobnego opisu trzech typów rozwiązań, jakie otaczały ziemię wieluńską do końca XVII wieku: małopolskiego, śląskiego oraz wielkopolskiego. Przedstawiłem również cechy architektoniczne drewnianych świątyń wybudowanych na ziemi wieluńskiej do końca XVII wieku, a następnie umieściłem je na mapie pomiędzy historycznymi regionami: Małopolską, Śląskiem i Wielkopolską. Ziemia wieluńska geograficznie w mniejszym bądź większym stopniu wpisywała się historycznie w każdy omawiany region, nie może więc dziwić fakt, iż wraz z silnie rozwiniętym budownictwem rodzimym powstała myśl ciesielska czerpiąca różnorodne wzorce, ale zachowująca swój indywidualizm."

Książka Damiana Langnera "Kościoły drewniane ziemi wieluńskiej (na tle typów ościennych do końca XVII wieku)" jest oryginalną próbą zestawienia i porównania architektury kościołów drewnianych Małopolski, Wielkopolski, ­Śląska w kontekście zabytków ziemi wieluńskiej.

Autor prezentuje najważniejsze sakralne zabytki drewniane tych ziem, prezentując ich najbardziej charakterystyczne cechy, omawiając ich bryłę, cechy konstrukcyjne oraz historię wraz z przebudowami. Temat budownictwa drewnianego jest osadzony na szerszym tle badań geografii historycznej, uwarunkowań politycznych i społecznych nawet dynastycznych. Szczególnie wartościowy jest rozdział o kościołach historycznej ziemi wieluńskiej, o których informacje na ogół były znane tylko wąskiemu gronu specjalistów. Autor nie ograniczył się tylko do ich przytoczenia, ale także podjął polemikę z obiegowymi opiniami na temat kościołów na tym obszarze. Bardzo ciekawa jest również próba przedstawienia wpływu typów ościennych na kształtowanie się drewnianego budownictwa sakralnego na ziemi ­wieluńskiej.

Książka jest bardzo cenną i nowatorską w sposobie przedstawienia tematu pozycją przeznaczoną dla miłośników i znawców sakralnego budownictwa drewnianego.

oprawa twarda 

Wydawca: ASTRAIA 2024

 

Rok wydania: 2024
cena promocyjna:
100,00 zł
120,00 zł
Dane kontaktowe
Księgarnia internetowa
"booknet.net.pl"
ul.Kaliska 12
98-300 Wieluń
Godziny otwarcia:
pon-pt:  9.00-17.00
w soboty 9.00-13.00
Dane kontaktowe:
tel: 43 843 1991
fax: 68 380 1991
e-mail: info@booknet.net.pl

 

booknet.net.pl Razem w szkole Ciekawa biologia dzień dobry historio matematyka z plusem Nowe już w szkole puls życia między nami gwo świat fizyki chmura Wesoła szkoła i przyjaciele