Niniejsza książka jest próbą pierwszej biografii tak mało znanej w polskiej historiografii królowej Eleonory Marii Józefy Wiśniowieckiej. Prezentuje Habsburżankę głównie na tle burzliwych wydarzeń politycznych okresu panowania Michała Korybuta Wiśniowieckiego, bezkrólewia lat 1673-1674 i pierwszych miesięcy panowania Jana III Sobieskiego.
Konstrukcja biografii zasługuje na uznanie, podobnie jak bibliografia [...]. Autorka wykorzystała bowiem zasadniczy i podstawowy zrąb dokumentacji archiwalnej (m.in. z Biblioteki Książąt imienia Czartoryskich w Krakowie i tzw. Tek Wolańskiego z Archiwum Polskiej Akademii Nauk w Warszawie), dokonała ponadto rozpoznania w archiwach zagranicznych (np. wiedeńskich i czeskich). Również wykorzystany zasób źródeł drukowanych bez wątpienia zasługuje na pochwałę, zaś literatura zagraniczna (angielska i niemiecka) stanowi jedną z najmocniejszych stron warsztatu.
fragment recenzji prof. dr. hab. Mirosława Nagielskiego
Praca jest obszerna, poprawna językowo, zaś jej strona koncepcyjna, merytoryczna, źródłowa i konstrukcyjna zasługuje na opublikowanie w formie książkowej, stanowiąc w polskiej historiografii pierwszą i w pełni udaną próbę opracowania biografii królowej Eleonory Wiśniowieckiej.
fragment recenzji prof. dr. hab. Marka Wagnera