W latach 1462-1529 nastąpiło włączenie wszystkich części historycznego Mazowsza do Korony Królestwa Polskiego. Kwestie związane z uwarunkowaniami inkorporacji Mazowsza, a zwłaszcza dotyczące procesów integracji Księstwa z monarchią Jagiellonów nie zostały dotąd wyjaśnione, chociaż na te tematy powstało sporo przyczynków i opowiadań historycznych.
Autorzy podjęli próbę opracowania syntezy dziejów Mazowsza oraz naświetlenia procesu łączenia się Księstwa z Koroną w aspekcie ustrojowo-prawnym, ekonomiczno-społecznym i kulturowym. Kładąc przy tym nacisk na poznanie postaw mazowieckich decydentów wobec rozgrywki o status ich ziem w Królestwie Polskim. Podjęli także zadanie rozpoznania głównych obszarów działalności mazowieckiej szlachty, duchownych i mieszczan w monarchii Jagiellonów oraz Rzeczypospolitej za panowania Batorego i Wazów, starając się przy tym określić ich wpływ na ówczesne wydarzenia polityczne, procesy gospodarcze i zmiany w stosunkach wyznaniowych.
Publikacja powstała we współpracy z Wydziałem Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Akademickim Towarzystwem Edukacyjno-Naukowym ATENA.