Koszyk
ilosc: 0 szt.  suma: 0,00 zł
Witaj niezarejestrowany
Przechowalnia
Tylko zalogowani klienci sklepu mogą korzystać z przechowalni
wyszukiwarka zaawansowana
Wszędzie
Wszędzie Tytuł Autor ISBN
szukaj

KRZESŁA W KAMIENIACH

KRZESŁA W KAMIENIACH
Nowość
Promocja
Kategorie: Powieść polska
Isbn: 9788365720801
Ean: 9788365720801
Liczba stron: 228
Format: 150x210mm

Marta Szyfer  „KRZESŁA W KAMIENIACH”

Krzesła w kamieniach to opowieść o skomplikowanych losach ludzkich, zdeterminowanych bezlitosnym przeznaczeniem. Chronologiczne sekwencje układają się w nie do końca zamkniętą całość, pozostawiającą czytelnikowi pole do domysłów i wnioskowania co do dalszych losów głównej bohaterki. Jej historia uwikłana jest w wydarzenia z pogranicza snu i jawy, mające swoje źródło w staro skandynawskich wierzeniach i kulturze Wikingów. Na tym tle prezentują się charaktery ludzi, a ich porównanie prowadzi do wniosku o uniwersalności ponadkulturowych wartości, wyznawanych przez mieszkańców terenów skandynawskich i słowiańskich.

Tytuł nawiązuje do wszechobecnych na Islandii skał, ale również do wiersza Wisławy Szymborskiej „Rozmowa z kamieniem”, który zaczyna się tak:   "Pukam do drzwi 

- To ja, wpuść mnie.

Chcę wejść do two­je­go wnę­trza,
Ro­zej­rzeć się do­ko­ła,
Na­brać cie­bie jak tchu.

Marta Szyfer tymczasem chce usiąść na krześle, które jej zdaniem w takim kamieniu na pewno są. Ta wiara bierze się między innymi z tego, że na Islandii żyją elfy i mieszkańcy budują dla  nich małe domki, a także zostawiają sporo terenów, na których te magiczne istoty mogą żyć. O tym, między innymi, opowiadała na spotkaniu Marta Szyfer – o swojej fascynacji pięknem i surowością tej zimnej wyspy.

- Nie mogłam nie mówić o moich podróżach, bo to z nich częściowo zrodziła się ta książka. Nie wiem, czy napisałabym ją, gdyby nie Islandia – mówiła.

                Islandia była też w pewnym stopniu sposobem na nie mówienie o treści książki, a to dlatego, żeby publiczności nie zdradzać zbyt wielu szczegółów. Powieść splata losy wielu osób i łączy różne czasy, sporo w niej bowiem retrospekcji. Główna bohaterka, Nora, odkrywa historię swojej matki. Dowiaduje się dlaczego Anna znalazła się w latach 50-tych XX wieku na Islandii, co jej się przytrafiło wśród potomków Wikingów i jak wpłynęło to na życie jej samej. Ciepła opowieść o miłości, utracie, rozczarowaniach, ale i nadziei, a wszystko wplecione w staroskandynawskie wierzenia i wspaniałą przyrodę Islandii.

                Marta Szyfer realizuje kolejną artystyczną pasję, jedną z wielu, z których jest znana. Od dzieciństwa malowała i dekorowała wszystko i wszędzie. Pisała też wiersze, tkała gobeliny, projektowała i wszystko to jeszcze przed wyborem kierunku studiów. Wybrała, jak wiemy, stomatologię. Nie przeszkodziło jej to jednak w rozwijaniu artystycznych talentów – projektowała stroje, meble, biżuterię, wnętrza, ogrody, wydała nawet album z aranżacjami stołów. JKolejną wielką pasją Marty Szyfer jest tworzenie miniatur, za co odbierała nagrody w Paryżu i Chocago. No i podróżowała po świecie, bo wędrówkę ma we krwi – urodziła się w Lublinie, wychowała w Warszawie, studiowała w Gdańsku, a mieszka w Sieradzu.

Wszystko to w jakimś stopniu połączyło się w powieści „Krzesła w kamieniach”. Ile w tej książce wątków autobiograficznych, ile fikcji literackiej, a ile baśni? Najlepiej przekonać się o tym, zasiadając do lektury w zimny listopadowy wieczór i z uśmiechem wspominać spotkanie z autorką, która nie tylko obdarzała wszystkich swoją pozytywną energią, ale i nakarmiła gości tortem… w kształcie wulkanu.

 

Książka wydana pod patronatem PREZYDENTA MIASTA SIERADZA

 Wydawca:

Prof-Art Ryszard Sierociński

Ul. Polna 6.

98-200 Sieradz

 

 

 

Rok wydania: 2023
cena promocyjna:
35,00 zł
39,90 zł
Dane kontaktowe
Księgarnia internetowa
"booknet.net.pl"
ul.Kaliska 12
98-300 Wieluń
Godziny otwarcia:
pon-pt:  9.00-17.00
w soboty 9.00-13.00
Dane kontaktowe:
tel: 43 843 1991
fax: 68 380 1991
e-mail: info@booknet.net.pl

 

booknet.net.pl Razem w szkole Ciekawa biologia dzień dobry historio matematyka z plusem Nowe już w szkole puls życia między nami gwo świat fizyki chmura Wesoła szkoła i przyjaciele