Koszyk
ilosc: 0 szt.  suma: 0,00 zł
Witaj niezarejestrowany
Przechowalnia
Tylko zalogowani klienci sklepu mogą korzystać z przechowalni
wyszukiwarka zaawansowana
Wszędzie
Wszędzie Tytuł Autor ISBN
szukaj

ŚWIĄTYNIE. KOŚCIÓŁ KATOLICKI NA ZIEMI WIERUSZOWSKIEJ t.1

ŚWIĄTYNIE. KOŚCIÓŁ KATOLICKI NA ZIEMI WIERUSZOWSKIEJ t.1
Nowość
Liczba stron: 432
Format: 155x220mm

Przedmowa

Urodziłem się w Wieruszowie. Tutaj urodzili się moi Rodzice i Dziadkowie. Tutaj urodzili się i zmarli prawie wszyscy moi przodkowie, od 250 lat.

Mogę teraz świadomie powiedzieć, że to małe miasteczko na wiele sposobów mnie fascynuje i ciekawi. Jego starożytna, nieodkryta historia czyli wały obronne grodziska z czasów kultury łużyckiej. Szlak bursztynowy i domniemana osada Arsonium. Średniowiecze na granicy polsko-śląskiej. Specyfika prywatnego miasteczka, które przechodziło z rąk do rąk: Wierusze, Tomiccy, Walewscy, Malzahn. Wojny, pożary, potop szwedzki. Oryginalna kuchnia regionalna. Polacy, Żydzi, Niemcy, Rosjanie. Katolicy, żydzi, ewangelicy i prawosławni. Wszystko to razem tworzy niesamowitą mozaikę.

Jednym z najciekawszych elementów wieruszowskiej „małej Ojczyzny” jest historia kościoła katolickiego na tych ziemiach. Od samego początku Państwa Polskiego budowano kościoły i fundowano klasztory. Pisano dokumenty po łacinie. Stanowiono prawo, ściągano podatki, darowano i sprzedawano ziemię. Ta książka próbuje to wszystko opisać.

Z dzisiejszej perspektywy zachwyca różnorodność architektury kościelnej. Piękne drewniane wiejskie kościółki, historyczne kościoły murowane oraz duża liczba współczesnych świątyń. Wyposażenie  kościołów olśniewa i ciekawi. Sam często nie mogłem uwierzyć, że tak bogato zdobione kościoły znajdują się kilka, kilkanaście kilometrów od Wieruszowa.

Na potrzeby książki dokonałem osobistej definicji Ziemi Wieruszowskiej. Miasto Wieruszów to 3 parafie, dekanat wieruszowski - kolejne 7 parafii, powiat wieruszowski - następne 15 parafii. Pozostałe 9 okolicznych parafii, które pozostają w zasięgu mniejszego oddziaływania Wieruszowa. W sumie opisane są 34 parafie.

Rok wydania: 2023
Brak na magazynie
Dane kontaktowe
Księgarnia internetowa
"booknet.net.pl"
ul.Kaliska 12
98-300 Wieluń
Godziny otwarcia:
pon-pt:  9.00-17.00
w soboty 9.00-13.00
Dane kontaktowe:
tel: 43 843 1991
fax: 68 380 1991
e-mail: info@booknet.net.pl

 

booknet.net.pl Razem w szkole Ciekawa biologia dzień dobry historio matematyka z plusem Nowe już w szkole puls życia między nami gwo świat fizyki chmura Wesoła szkoła i przyjaciele