Często słychać narzekania rodziców na nauczycieli i nauczycieli na rodziców. Oskarżają się nawzajem o najróżniejsze rzeczy: o brak zrozumienia, o wtrącanie się, o słabe wyniki dziecka itd. Tymczasem... mogłoby być inaczej.
Maria Mendel proponuje zupełnie inne spojrzenie na stosunki między obiema grupami. W końcu ?są na siebie skazani? przez dwanaście lat. W tym czasie mogą wiele osiągnąć ? dla dziecka/ucznia i siebie. Bycie sprzymierzeńcami nie jest proste, wymaga sporo poświęcenia i wysiłku. Autorka Sprzymierzeńców pokazuje, jak mogą współtworzyć szkołę jej pracownicy i rodziny uczniów. Cała koncepcja opiera się na wzajemnym zrozumieniu i wzajemnej komunikacji.
Poruszone są tu rozmaite formy współpracy: wolontariat, prace interaktywne, nauczanie ustawiczne, programy mające na celu przybliżenie szkoły rodzicom i pomoc w zorganizowaniu dziecku czasu wolnego.
Na końcu książki znajduje się szeroka bibliografia nie tylko książek, ale też licznych artykułów i stron internetowych, pomocna w zrganizowaniu współpracy w naszej szkole.