Historia konfliktu arabsko-izraelskiego sporu sięga ponad stu lat, to znaczy od początków ruchu syjonistycznego, powstałego formalnie na konferencji odbywającej się w Bazylei (1897). Syjoniści organizowali emigrację żydowską do ? należącej do państwa osmańskiego ? Palestyny i w tym celu zajmowali się zakupem ziemi dla wzrastającej z czasem liczby przybyszy.
Plany te otrzymały w czasie I wojny światowej poparcie ? walczącego z imperium osmańskim, i próbującego przejąć po nim schedę ? rządu brytyjskiego w Deklaracji Balfoura z 2 listopada 1917 r. Obiecując Żydom założenie w Palestynie ?siedziby narodowej? (?ogniska narodowego?), rząd brytyjski w deklaracji tej nie wspomina o arabskich mieszkańcach, lecz jedynie o ?nie-żydowskiej? społeczności. To działanie doprowadziło do: umiędzynarodowienia kwestii żydowskiej, podziału Palestyny po II wojnie światowej (na podstawie rezolucji ONZ), powstania Izraela (1948) oraz zapoczątkowania trwającego po dziś dzień konfliktu. Jednak od czasów porozumienia izraelsko-palestyńskiego w Oslo (1993) trwają równolegle prace na rzecz trwałego i sprawiedliwego ładu pokojowego ? tzn. ustanowienia państwa palestyńskiego obok państwa izraelskiego.
W pracy autorzy opisują w zarysie wydarzenia historyczne oraz prezentują szczegółową dokumentację arabsko-izraelskiego konfliktu oraz ? toczącego się z udziałem wspomnianych stron i dyplomacji międzynarodowej ? procesu pokojowego.