W związku z dwudziestoleciem przełomowych wydarzeń 1989 roku ponowiono próby interpretacji ich charakteru, podłoża politycznego i znaczenia historycznego, a nawet ? co nie dziwi wobec sporego już dystansu czasowego i nieobecności w tym okresie wolnych mediów ? rekonstrukcji faktów. O ile nie brak przyczynków do bilansu zmian w literaturze politologicznej i socjologicznej (?), o tyle mniej liczne są opracowania na ten temat w literaturze prawniczej.
Znikoma jak dotąd liczba książek prawniczych o uwarunkowaniach i przebiegu oraz konsekwencjach transformacji demokratycznej w Polsce, widzianych z dystansu czasowego, czyni tym bardziej uzasadnionym wydanie pracy zbiorowej Transformacja ustrojowa w Polsce 1989?2009.
Książka prawdopodobnie znajdzie szerokie grono czytelników, przede wszystkim spośród osób zainteresowanych prawem konstytucyjnym, socjologią, politologią oraz historią najnowszą, w tym ? podnoszących swoje kwalifikacje w tym zakresie, a także stykających się na co dzień z zagadnieniami ustrojowymi i pragnących zrozumieć je głębiej i szerzej.
Z recenzji dr Ewy Popławskiej