PAN WIÓRECKI I ŚWIAT-MASZYNA Człowiek a technologia ? od kamienia do komputera
Książka Aleksandra Dzbyńskiego prowadzi czytelnika fascynującą drogą, jaką przebył człowiek, zmierzając ku nowoczesności. Dzięki splotowi techniki i języka, wykonując kolejne kroki milowe, wyznaczane stworzeniem makrolitu, metalu i maszyny, nauczył się mierzyć i liczyć, zdefiniował czas i wymyślił pieniądz.
Wytworzenie pojęć umożliwiających abstrakcyjne myślenie i pojawienie się pisma doprowadziło do powstania filozofii, matematyki, alchemii i nauki. Technologia jest zatem czynnikiem napędzającym zmiany w świecie i kształtującym wzory myślenia, emocje, zachowania, tożsamości, osobowości i mechanizmy władzy.
Książka dobitnie pokazuje, że nowoczesność tkwi korzeniami nie tylko w starożytności, ale jest głęboko osadzona w pradziejach.
prof. dr hab. Arkadiusz Marciniak
Instytut Prahistorii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Aleksander Dzbyński (ur. 1972) studiował archeologię pradziejową oraz antropologię historyczną na Uniwersytecie Warszawskim, następnie archeologię klasyczną i etnologię na Uniwersytetach w Bazylei i Freiburgu. Stopień doktora nauk filozoficznych uzyskał w 2004 roku na Uniwersytecie Bazylejskim. Od 2004 roku pracuje w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
Wydawca: Sorus
Podtytuł: Człowiek a technologia - od kamienia do komputera