Po raz pierwszy nazwa wsi pojawiła się w źródłach pisanych jako Ostrow w 1446 r. Paweł i Mikołaj Ostrowscy zapewne właściciele miejscowości odnotowani są także w latach 1458 i 1459-1461.
Krótkie wzmianki o Ostrowie pojawiają się również w XVI stuleciu. Prawdopodobnie było to gniazdo rodzinne familii Ostrowskich, pieczętującej się herbem Gryf. W 1608 r. zapisana została nowa , zachowana do dziś nazwa miejscowości. Wieś nie była nigdy ośrodkiem większej włości, siedziała tutaj z reguły szlachta jednowioskowa. W II połowie XVII w. Ostrówek przeszedł w ręce Saryusz Tarnowskich z Kliczkowa, z którymi należy łączyć m.in. stwierdzone podczas badań archeologicznych relikty otoczonej fosą siedziby na kopcu. Zachowany do dzisiaj budynek dworu wzniesiony został najprawdopodobniej w 1925 r. z inicjatywy ówczesnego właściciela majątku Antoniego Tarnowskiego.
Z terenu gminy znane są liczne stanowiska archeologiczne, świadczące jednak o znacznie starszym zasiedleniu obszaru. Najbardziej znaczącym przykładem jest kurhanowe cmentarzysko kultury łużyckiej w Okalewie jedno z największych w Polsce.
Księgarnia internetowa "booknet.net.pl" ul.Kaliska 12 98-300 Wieluń |
Godziny otwarcia: pon-pt: 9.00-17.00 w soboty 9.00-13.00 |
Dane kontaktowe:![]() ![]() ![]()
|